Poletje 2017 si bomo zapomnili, kajne? Posebno tisti, ki ne prenašamo dobro tako visokih temperatur. Da preprečimo dehidracijo, moramo piti več tekočine kot običajno. Vedno imejmo s seboj plastenko z napitkom. Pomembno je, da se odžejamo in osvežimo.
Dehidracija je lahko zelo nevarno stanje, postanemo utrujeni, loti se nas glavobol, slabost, imamo suha usta in postanemo omotični. Kronični bolniki, otroci in starejši morajo biti še posebej previdni.
Zakaj je dehidracija nevarna?
Zaradi izgube vode s potenjem se v krvi poveča koncentracija natrija. Koncentracija natrija je zelo dober kazalec količine vode v telesu. Telo namreč deluje tako, da vedno ohranja enako količino vode v telesu in s tem enako koncentracijo natrija v krvi. Ko se koncentracija natrija poveča, telo začne zadrževati tekočino, zato se koncentracija natrija spet zmanjša.
Živčni center v možganih sproži občutek žeje, hipofiza pa začne izločati v kri antidiuretični hormon, ki ohranja vodo v ledvicah. Če s pitjem tekočine ne moremo nadomestiti izgube vode, lahko ogrozimo svoje življenje. V nadaljevanju si telo prizadeva ohraniti vsebnost vode v vitalnih delih telesa.
Ob hujši dehidraciji bo voda iz tkivnih zalog prehajala v kri. Celice se skrčijo in ne delujejo več pravilno, tkiva se izsušijo. Med najobčutljivejšimi celicami so možganske celice. Hudo pomanjkanje vode v telesu spremlja glavobol, duševna zmedenost, znižanje krvnega tlaka, omedlevica, šok, hude okvare ledvic, jeter in možganov, koma in smrt.
5 napitkov za osvežitev
Voda
Zadnje čase opažamo zanimivo modno muho: vedno več ljudi pretirava s pitjem vode, nekateri se z njo dobesedno nalivajo. Res je sicer, da obstajajo priporočila, po katerih naj bi zaužili dva litra vode na dan, vendar je ta napotek preohlapen.
Za vsak kilogram telesne mase naj bi spili 35 mililitrov vode. Ob tem je treba upoštevati, da je potreba telesa po tekočini povsem individualna in je odvisna od spola, mišične mase, splošnega zdravja in dejavnosti. Poleg tega človek 20 do 30 odstotkov vode dobi iz hrane, zlasti v poletnih mesecih, ko je na voljo veliko sezonskega sadja in zelenjave, denimo kumar, melon in lubenic.
Odrasla oseba, ki tehta 70 kg, mora spiti 70 (kg) x 35 ml = 2450 ml vode.
Otrok potrebuje za prvih 10 kg svoje telesne teže 100 ml vode na kg telesne teže, za naslednjih 10 kg telesne teže 50 ml vode za vsak kg; nato za tretjih 10 kg telesne teže še 20 ml za vsak kilogram. Otrok, ki tehta nad 30 kg, pa naj popije do 2 litra vode na dan.
Primer:
Otrok, ki tehta 17 kg, naj spije 1350 ml vode na dan.
10(kg) x 100 ml = 1000 ml, 7(kg) x 50 ml = 350 ml
1000 ml + 350 ml = 1350 ml
V vodo lahko dodamo malo soli. V 1 liter vode damo četrtino čajne žličke soli.
Voda naj bo prijetno hladna, vendar ne mrzla. Če jo vzamemo iz hladilnika, počakajmo nekaj minut ali pa jo pijmo počasi, v majhnih požirkih.
Limonada
Doma lahko pripravimo zelo okusno, zdravo in osvežujočo brezalkoholno pijačo. Namesto limon lahko uporabimo tudi pomaranče.
Sestavine: 1 kozarec vode, sok pol limone, med po okusu
Zeleni čaj
Zeleni čaj nas prijetno odžeja in osveži. Blagodejno vpliva tudi na naš žilni sistem in izboljša presnovo v telesu.
Zjutraj lahko pijemo toplega, čez dan pa hladnega z limono. Lahko ga pijemo nesladkanega, ali pa dodamo med po okusu.
Priprava zelenega čaja:
Vodo segrejemo, da zavre in pustimo nekaj minut, da se malo ohladi (na 70 do 80oC). V skodelico stresemo čajno žličko zelenega čaja in ga prelijemo z vodo. Počakamo 2 do 3 minute, potem ga precedimo. Tako pripravljen zeleni čaj nas osveži. Če pa ga pustimo stati še 5 minut, dobi pomirjevalni učinek. Tako pripravljenega lahko pijemo zvečer.
Najbolje je, da ga pijemo brez dodatkov, po želji pa mu lahko dodamo med ali mleko.
Kompot
Poletje je sezona svežega dišečega sadja, iz katerega lahko pripravimo okusne kompote. Uporabimo lahko jagode, češnje, maline, ribez, marelice itd. Kompot lahko skuhamo tudi iz suhega sadja.
Po želji lahko dodamo list poprove mete ali melise.
Moj najljubši poletni kompot
Sestavine: 200 g ribeza, 200 g malin, 200 g kosmulj, 3 l vode, sladkor ali med po okusu
Priprava:
Sadje operemo, nato polovico ribeza in malin pretlačimo. Kosmulje stresemo v lonec, dodamo sladkor in vodo, in segrejemo do vrenja. Ko zavre, v lonec stresemo še ribez in maline. Pustimo vreti 5 minut, odstavimo s štedilnika in še 5 minut pustimo pokrito.
Pijemo toplega ali ohlajenega. Dodamo lahko list mete ali melise.
Sveži sok
V poletni vročini nas odlično osvežijo in potešijo žejo tudi sveže pripravljeni sokovi. Pripravimo jih iz svežega sadja; na primer slive, češnje, granatno jabolko, pomaranče, grenivke; odličen je tudi sok iz paradižnika.
Iz svežega sadja stisnemo sok in po želji dodamo več ali manj vode.
Paradižnikov sok
Sestavine: 2 srednje velika paradižnika, sol, mleti poper (po okusu), kapljica ali dve hladno stisnjenega olja, list bazilike
po želji dodamo še: sladkor, limonin sok, kocke ledu
Priprava:
Če imamo sokovnik, je priprava preprosta. Paradižnik spustimo skozi sokovnik, dodamo ostale sestavine in nalijemo v kozarec. Okrasimo z listom bazilike.
Če sokovnika nimamo, paradižnik pretlačimo in precedimo skozi cedilo.
Česa ne smemo piti v vročini?
Za ohladitev niso primerne alkoholne pijače, saj še bolj obremenijo srce in ožilje.
Kava je diuretik in iz telesa izpira kalij in kalcij. Skodelico kave si lahko privoščimo le zjutraj, čez dan pa je bolje, da kave ne pijemo.
Gazirane pijače, predvsem sladke gazirane pijače, nas ne bodo odžejale. Zaradi sladkorja bomo še bolj žejni.