Prav te dni, sredi poletja, sem ostala brez glasu, v grlu me peče in težko požiram. Res je, da so bolečine v grlu bolj pogoste pozimi, vendar pa nas lahko doletijo v vsakem letnem času.
Ko rečemo, da nas boli grlo, gre v resnici za vnetje žrela
Žrelo leži takoj za jezikom in je stičišče prebavne in dihalne poti, grlo pa leži nekoliko nižje. Ko pride do vnetja žrela ali grla, glasilke otečejo, zmanjša se njihova razteznost in ne morejo se več toliko odpirati in zapirati. Glas postane hripav, lahko pa se zgodi, da sploh ne moremo več govoriti. Takrat je najbolje, če ne govorimo, tudi šepetanje glasilke napreza prav toliko kot kričanje.
Vnetje žrela je lahko posledica virusne ali bakterijske okužbe
Kar v 90 odstotkih so povzročitelji vnetega žrela virusi. V grlu nas peče, imamo občutek, da je sluznica žrela suha in pri požiranju nas boli. Bakterijsko vnetje žrela je bolj redko, največkrat ga povzročijo streptokoki. Hudo nas boli pri požiranju, sluznica žrela je zelo pordela, mandlji so povečani, rdeče obarvani, največkrat so delno ali popolnoma prekriti z rumenkastimi, zelenkastimi ali belkastimi oblogami.
Vnetje in bolečino v žrelu lajšamo z antiseptiki in lokalnimi anestetiki
Antiseptiki razkužijo usta in žrelo; v določenih koncentracijah delujejo lokalno na sluznici ust in žrela in ne prehajajo v kri. Lokalni anestetiki, na primer lidokain in benzokain, pa lajšajo bolečine. Te zdravilne učinkovine so v farmacevtskih oblikah, ki so primerne za lokalno zdravljenje vnetja in bolečine v žrelu; to so ustne vode, pršila in pastile. Na voljo je tudi veliko pripravkov iz zdravilnih rastlin, ki imajo antiseptične in protivnetne učinke. To so na primer islandski lišaj, poprova meta, žajbelj in evkaliptus. Iz kamilice, žajblja ali sleza si lahko pripravimo čaj, ki ga pijemo ali grgramo.
Za hitro in učinkovito olajšanje težav z vnetim grlom si lahko pomagate z grgranjem slane vode. Sol namreč deluje kot blagi antiseptik, nase veže vodo v grlu in s tem olajša čiščenje sluzi. V kozarcu mlačne ali tople vode raztopite pol čajne žličke soli, grgrajte in raztopino izpljunite. To ponovite štirikrat na dan.
Recept moje babice za sirup iz čebule in medu
Izdelava
Zanesljivo domače zdravilo za vneto in boleče grlo je sirup iz čebule in medu.
- Čebulo olupite in narežite na majhne kocke.
- Dodajte med in premešajte. Koščki čebule naj bodo popolnoma prekriti z medom.
- Mešanico pustite stati čez noč, nato precedite.
- Čajno žličko tega sirupa zaužijte večkrat na dan.
Veliko ljudi ob bolečinah v grlu najprej pomisli na angino. Prepričani so, da jim bodo pomagali antibiotiki. Vendar pa ni vsaka bolečina v grlu angina, in pri virusnih okužbah antibiotiki prav nič ne pomagajo. Kadar pa bolečina nikakor ne pojenja in se poleg nje pokažejo še drugi simptomi, kot so močno povišana telesna temperatura, bolečine v sklepih, bruhanje in gnojne obloge na mandljih, gre lahko za bakterijsko vnetje žrela in moramo obiskati zdravnika.